• Najsłynniejszy polski kurort nad Bałtykiem

    Poznaj atrakcje Sopotu i okolic!

Opera Leśna

Opera Leśna w Sopocie (ul. Stanisława Moniuszki 12) to obok mola i hotelu Grand najbardziej rozpoznawalne miejsce miasta. Opera Leśna to położony na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich leśny amfiteatr o powierzchni 4 ha. Obiekt ma ponad 100 lat (otwarty w lipcu 1909 roku) i w latach 2009-2012 przeszedł gruntowną modernizację. Chodziło nie tylko o wyremontowanie wysłużonego już obiektu ale także dostosowanie go obowiązujących współcześnie standardów. W wyniku tych prac powstała nowa Opera Leśna, z nowoczesną infrastrukturą dla widzów i artystów, przy tym zachowano jej unikalny klimat. Widownia zaprojektowana jest dla ponad 5 tysięcy widzów, a po złożeniu 4 pierwszych sektorów może ich być ponad 5,5 tysiąca. Odnowioną widownię przykrywa dach o powierzchni 3600 m2.

Opera Leśna jest kojarzona przede wszystkim z odbywającym się tu corocznie festiwalem (przez lata miał on różne nazwy: Sopot Festiwal, Polsat SuperHit Festiwal, Festiwal Jedynki, Sopot Hit Festiwal, TOPtrendy). Przez te wszystkie lata, na sopockiej scenie występowało wiele polskich i zagranicznych gwiazd nie sposób ich wszystkich wymienić. Scena opery to także miejsce licznych koncertów muzyki poważnej, koncertów bluesowych, rockowych, pokazów mody i innych.

Molo w Sopocie

Molo w SopocieMolo w Sopocie to wizytówka miasta i jednocześnie najbardziej rozpoznawalna atrakcja. Molo znajduje się w samym centrum Sopotu, naprzeciwko Domu Zdrojowego obok hotelu Sheraton i Grand.

Historia Molo w Sopocie

Pierwszy pomost, około 30 metrów, zbudowany został w 1827 roku przez doktora Jerzego Haffnera. Do końca XIX stulecia molo zostało wydłużone do 150 metrów, a w 1910 roku do 315 metrów. Molo początkowo spełniało głównie funkcję lokalnej przystani, dopiero po pewnym czasie (po rozbudowie uzdrowiska) uzyskało funkcję rekreacyjną. W 1928 roku, z okazji 25-lecia Sopotu oraz 100-lecia budowy pomostu wybudowano obecnie istniejące molo, przebudowano również Skwer Kuracyjny. Była to największa przebudowa w historii mola.

Sopockie Molo składa się z dwóch części: lądowej i drewnianej.

Część lądowa to plac o powierzchni 20000 m2 – Skwer Kuracyjny – na którym znajdują się: przepiękna zabytkowa fontanna, muszla koncertowa, latarnia morska z punktem widokowym, punkty gastronomiczne oraz dużo zieleni. Na placu mogą organizowane są imprezy masowe, a zimą działa tu sztuczne lodowisko. Lodowisko ma wymiary 35 x 18 metrów i jednorazowo może pomieścić ponad 100 łyżwiarzy.

Część drewniana to najdłuższe drewniane molo nad Bałtykiem ( 511,5 m z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej) i obejmuje, oprócz głównego pomostu, pokłady dolne oraz pokład boczny, które umożliwiają przybijanie statków pasażerskich. Od 2011 roku, przy głowicy molo funkcjonuje przystań jachtowa, która może pomieścić do 100 jednostek. Przy przystani działa restauracja Meridian. Stężenie jodu w miejscach najdalej wysuniętych w morze jest dwukrotnie większe niż na lądzie.